Sponsring och engagemang

ICA kan och vill göra skillnad för våra kunders hälsa och välbefinnande, för att vi bryr oss om samhället vi verkar i, och vill genom våra sponsringssatsningar ge tillbaka, såväl lokalt som nationellt.
Läs mer om ICA´s sponsring och samarbeten på

https://www.ica.se/hallbarhet/halsa/samarbeten/policies/

Sponsorsamarbete med idrottsklubbar

Idrottsponsringen är en stor och viktigt del av ICAs sponsringsverksamhet. De klubbar vi samarbetar med ska ha en aktiv ungdomsverksamhet. Vi vet att barn och unga som rör mycket på sig i unga år skapar goda vanor som följer med in i vuxenlivet.

Lokalt sponsrar ICA Kvantum i Kungen Kurva Gömmargårdens Ridsällskap, Segeltorps IF och Huddinge AIS. Den senare arrangerar i samarbete med oss det årligen återkommande Kvantum-loppet i april månad.

Vi får väldigt många förfrågningar om sponsring och samarbeten av olika slag men har valt att enbart samarbeta med Gömmargårdens Ridsällskap, Segeltorps IF och Huddinge AIS.

En av vinnarna vid GGRS Ryttartävlingar i Dressyr den 25 maj 2025. Grattis!

Start för barn/ungdomar i 2025 års Kvantumlopp den 27:e april.
Ett mycket lyckat Kvantumlopp som jubilerade med det 42:a loppet!

Gömmargårdens Ridsällskap

Huddinge AIS

Segeltorp IF